  • T55A107M6R3C0070
T55A107M6R3C0070
advertisement
Manufacturer No:
T55A107M6R3C0070
HK JDW NO:
874-T55A107M6R3C0070
Datasheet:
T55A107M6R3C0070
Purchasing and Inquiry
T55A107M6R3C0070 Overview
The part's ripple current is measured to be 1.05A.A high efficiency is achieved by maintaining the ESR (Equivalent Series Resistance) at 70mOhm @ 100kHz.Supports leakage currents of 63μA.It operates with the capacitance of 100μF.The voltage rating of the DC is 6.3V to ensure reliability.Powered by a voltage of -55°C~105°C, it is powered by AC power.High efficiency is enabled by the voltage rating of 6.3V.In addition to its 0.071 1.80mm°C maximum seated height, it is capable of providing stable operation.
T55A107M6R3C0070 Features
1.05A ripple current
a 70mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 63μA
with a capacitance of 100μF
the voltage - rated DC of 6.3V
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 6.3V
T55A107M6R3C0070 Applications
There are a lot of Vishay Sprague T55A107M6R3C0070 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T55A107M6R3C0070
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm @ 100kHz
  • Leakage Current
    63μA
  • Ripple Current
    1.05A
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Height
    1.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6002mm