  • T55B107M6R3C0035
T55B107M6R3C0035
advertisement
Manufacturer No:
T55B107M6R3C0035
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-T55B107M6R3C0035
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
T55B107M6R3C0035
Purchasing and Inquiry
T55B107M6R3C0035 Overview
Measured ripple current for the part is 1.65A.For optimum efficiency, keep the ESR (Equivalent Series Resistance) at 35mOhm @ 100kHz.The leakage current of 63μA can be supported.With a capacitance of 100μF, it operates.The unit operates at a DC voltage of 6.3V to ensure its reliability.This device operates on a voltage of -55°C~105°C Volts AC rated.With a voltage of 6.3V, high efficiency is possible.This machine can operate at a maximum height of [0.083 2.10mm°C] when seated.
T55B107M6R3C0035 Features
1.65A ripple current
a 35mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 63μA
with a capacitance of 100μF
the voltage - rated DC of 6.3V
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 6.3V
T55B107M6R3C0035 Applications
There are a lot of Vishay Sprague T55B107M6R3C0035 applications of tantalum polymer capacitors.
  • Tablets
  • Notebook
  • Power supplies
  • Smart phone
  • LCD TV
Step5Bar-code shipping tag
T55B107M6R3C0035
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    vPolyTan™ T55
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    35mOhm @ 100kHz
  • Leakage Current
    63μA
  • Ripple Current
    1.65A
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5mm
  • Width
    2.794mm