  • T55A106M004C0200
T55A106M004C0200
advertisement
Manufacturer No:
T55A106M004C0200
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-T55A106M004C0200
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
T55A106M004C0200
Description:
Molded vPolyTan™ T55 10μF Capacitor 4V 3 (168 Hours) ±20% 1206 (3216 Metric) Surface Mount General Purpose -55°C~105°C Tape & Reel (TR)
Quantity:
In Stock : 113
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
T55A106M004C0200
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    vPolyTan™ T55
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    4V
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    200mOhm @ 100kHz
  • Leakage Current
    4μA
  • Ripple Current
    620mA
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height
    1.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6002mm