  • TRC-040S035PS
TRC-040S035PS
advertisement
Manufacturer No:
TRC-040S035PS
Manufacturer:
Thomas Research Products
HK JDW NO:
824-TRC-040S035PS
Package:
Datasheet:
TRC-040S035PS
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TRC-040S035PS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Series
    TRC-040DS (40W)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    3.74Lx2.76W x 1.26 H 95.0mmx70.0mmx32.0mm
  • Feature
    OCP, OVP, SCP
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Wire Leads
  • Type
    Constant Current
  • Max Operating Temperature
    60°C
  • Min Operating Temperature
    -35°C
  • Power (Watts)
    40W
  • Max Power Dissipation
    40W
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, cURus
  • Efficiency
    88%
  • Voltage - Input (Max)
    305VAC
  • Max Output Current
    350mA
  • Voltage - Input (Min)
    90VAC
  • Current - Output (Max)
    350mA
  • Voltage - Output
    38V~114V
  • Topology
    AC DC Converter
  • Height
    32.004mm
  • Length
    94.996mm
  • Width
    70.104mm