  • TRC-075S375ST
TRC-075S375ST
advertisement
Manufacturer No:
TRC-075S375ST
Manufacturer:
Thomas Research Products
HK JDW NO:
824-TRC-075S375ST
Package:
Datasheet:
TRC-075S375ST
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TRC-075S375ST
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    1.7lbs 771.1g
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Series
    TRC-075 (75W)
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    5.91Lx2.66W x 1.44 H 150.0mmx67.5mmx36.5mm
  • Feature
    OCP, OTP, OVP, SCP
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Wire Leads
  • Type
    Constant Current
  • Power (Watts)
    75W
  • Max Power Dissipation
    75W
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, cULus
  • Efficiency
    87%
  • Voltage - Input (Max)
    305VAC
  • Max Output Current
    3.75A
  • Voltage - Input (Min)
    90VAC
  • Voltage - Output
    10V~20V
  • Topology
    AC DC Converter
  • Height
    36.576mm