  • TVX2E4R7MAD
TVX2E4R7MAD
advertisement
Manufacturer No:
TVX2E4R7MAD
HK JDW NO:
555-TVX2E4R7MAD
Datasheet:
TVX2E4R7MAD
Description:
TVX 4.7μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 45mA 0.315Diax0.827L 8.00mmx21.00mm -40°C~85°C Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
TVX2E4R7MAD
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.315Diax0.827L 8.00mmx21.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.147mA
  • Ripple Current
    45mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    45mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    72mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Diameter
    8mm
  • Height
    20mm