  • UHE1V182MHD6TN
UHE1V182MHD6TN
advertisement
Manufacturer No:
UHE1V182MHD6TN
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UHE1V182MHD6TN
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UHE 1800μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 2.344A 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 492
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UHE1V182MHD6TN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2007
  • Series
    UHE
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1800μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    60mOhm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.63mA
  • Ripple Current
    2.344A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Tan Delta
    0.14
  • Impedance
    21mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.344A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.93A @ 100kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm