  • UKL2A331KHD
UKL2A331KHD
advertisement
Manufacturer No:
UKL2A331KHD
HK JDW NO:
555-UKL2A331KHD
Datasheet:
UKL2A331KHD
Description:
UKL 330μF Capacitor ±10% Bulk Through Hole 730mA 0.630Dia 16.00mm -40°C~85°C Polar 7.5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 832
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UKL2A331KHD
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TAPE
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.066mA
  • Ripple Current
    730mA
    2000 hours
  • Tan Delta
    1.5
  • Ripple Current @ Low Frequency
    730mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.095A @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.07 %
  • Diameter
    16mm
  • Height
    31.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.299 33.00mm