  • UZE1V2R2MCL1GB
UZE1V2R2MCL1GB
advertisement
Manufacturer No:
UZE1V2R2MCL1GB
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UZE1V2R2MCL1GB
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
UZE1V2R2MCL1GB
Description:
UZE 2.2μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 8.4mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~85°C Bi-Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
UZE1V2R2MCL1GB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.169Lx0.169W 4.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    UZE
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.157Dia 4.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    NON-POLARIZED
  • Size Code
    1717
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    10μA
  • Ripple Current
    8.4mA
  • Polarization
    Bi-Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    8.4mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    12.6mA @ 10kHz
  • Diameter
    4mm
  • Height
    3.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.156 3.95mm
  • Length
    4.6mm
  • Width
    4.3mm