  • W1A2YC682KAT2A
W1A2YC682KAT2A
advertisement
Manufacturer No:
W1A2YC682KAT2A
HK JDW NO:
66-W1A2YC682KAT2A
Package:
0504 (1410 Metric)
Purchasing and Inquiry
W1A2YC682KAT2A Overview
Sitting at 0.026 0.66mm height, the maximum height is reached.With size/dimension 0.054Lx0.039W 1.37mmx1.00mm, it operates.The coefficient of temperature is X7R.A case of 0504 (1410 Metric) is used to package the product.There is no terminal pitch on this part.This electrical part operates from a voltage - Rated DC of 16V.
W1A2YC682KAT2A Features
the maximal height is 0.026 0.66mm
with the size / dimension of 0.054Lx0.039W 1.37mmx1.00mm
A temperature coefficient of X7R
a 640μm terminal pitch
W1A2YC682KAT2A Applications
There are a lot of AVX Corporation W1A2YC682KAT2A applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
W1A2YC682KAT2A
  • Terminal Pitch
    640μm
  • Number of Elements
    1
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Circuit Type
    Isolated
  • Number of Capacitors
    660μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.66mm
  • Length
    1.37mm
  • Width
    1mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0504 (1410 Metric)
    Ceramic
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    IPC
  • Size / Dimension
    0.054Lx0.039W 1.37mmx1.00mm
  • Tolerance
    ±10%
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    6800pF
  • Voltage - Rated DC
    16V