  • W2A25A560KAT2A
W2A25A560KAT2A
advertisement
Manufacturer No:
W2A25A560KAT2A
HK JDW NO:
66-W2A25A560KAT2A
Purchasing and Inquiry
W2A25A560KAT2A Overview
When seated, the maximal height is 0.037 0.95mm.It operates on a size/dimension of 0.051Lx0.083W 1.30mmx2.10mm.The rated (DC) voltage (URdc) of this electrical device is 50V.This chip has a voltage rating of 50V volts.C0G NP0 is the temperature coefficient.A case of 0508 (1220 Metric) is used to package the product.Part number 1mm has a fixed terminal pitch.
W2A25A560KAT2A Features
the maximal height is 0.037 0.95mm
with the size / dimension of 0.051Lx0.083W 1.30mmx2.10mm
a rated (DC) voltage of 50V
a voltage rating of 50V volts
A temperature coefficient of C0G NP0
a 1mm terminal pitch
W2A25A560KAT2A Applications
There are a lot of AVX Corporation W2A25A560KAT2A applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
W2A25A560KAT2A
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.051Lx0.083W 1.30mmx2.10mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    56pF
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Height Seated (Max)
    0.037 0.95mm
  • Width
    1.3mm