  • W2A2YC103MAT2A
W2A2YC103MAT2A
advertisement
Manufacturer No:
W2A2YC103MAT2A
HK JDW NO:
66-W2A2YC103MAT2A
Purchasing and Inquiry
W2A2YC103MAT2A Overview
Sitting at 0.037 0.95mm height, the maximum height is reached.Size/dimension is set to 0.051Lx0.083W 1.30mmx2.10mm.Having a coefficient of X7R, it is at room temperature.The product is packaged in a 0508 (1220 Metric) case.Part number 1mm has a fixed terminal pitch.The voltage rated for this electrical part is 16V.
W2A2YC103MAT2A Features
the maximal height is 0.037 0.95mm
with the size / dimension of 0.051Lx0.083W 1.30mmx2.10mm
A temperature coefficient of X7R
a 1mm terminal pitch
W2A2YC103MAT2A Applications
There are a lot of AVX Corporation W2A2YC103MAT2A applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
W2A2YC103MAT2A
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.051Lx0.083W 1.30mmx2.10mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Height Seated (Max)
    0.037 0.95mm
  • Width
    1.3mm