  • W2A41A390KAT2F
W2A41A390KAT2F
advertisement
Manufacturer No:
W2A41A390KAT2F
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-W2A41A390KAT2F
Package:
0508
Purchasing and Inquiry
W2A41A390KAT2F Overview
A temperature coefficient of 30ppm/Cel ppm/°C is assigned to it.Packaging consists of a 0508 case.This part has a 500μm pitch at the terminals.It operates from a voltage of 100VV DC.
W2A41A390KAT2F Features
A temperature coefficient of 30ppm/Cel ppm/°C
a 500μm terminal pitch
W2A41A390KAT2F Applications
There are a lot of AVX Corporation W2A41A390KAT2F applications of capacitor networks.
  • Professional electronics
  • High density consumer electronics
Step5Bar-code shipping tag
W2A41A390KAT2F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0508
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    8
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    39pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED/PAPER, 7 INCH
  • Number of Functions
    4
  • Terminal Pitch
    500μm
  • Capacitor Type
    ARRAY/NETWORK CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Number of Elements
    1
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Network Type
    ISOLATED C NETWORK
  • Number of Capacitors
    4
  • Height
    940μm
  • Length
    2.1mm
  • Width
    1.3mm