  • W2A41C471MAT2A
W2A41C471MAT2A
advertisement
Manufacturer No:
W2A41C471MAT2A
HK JDW NO:
66-W2A41C471MAT2A
Package:
0508 (1220 Metric)
Purchasing and Inquiry
W2A41C471MAT2A Overview
A seat's maximum height is 0.037 0.95mm.With size/dimension 0.083Lx0.051W 2.10mmx1.30mm, it operates.Temperature coefficient = X7R.A 0508 (1220 Metric) case contains the product.It has a 500μm terminal pitch.The voltage rated for this electrical part is 100V.
W2A41C471MAT2A Features
the maximal height is 0.037 0.95mm
with the size / dimension of 0.083Lx0.051W 2.10mmx1.30mm
A temperature coefficient of X7R
a 500μm terminal pitch
W2A41C471MAT2A Applications
There are a lot of AVX Corporation W2A41C471MAT2A applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
W2A41C471MAT2A
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    470pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED/PAPER, 7 INCH
  • Terminal Pitch
    500μm
  • Case Code (Metric)
    1220
  • Case Code (Imperial)
    0508
  • Capacitor Type
    ARRAY/NETWORK CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Circuit Type
    Isolated
  • Height Seated (Max)
    0.037 0.95mm
  • Width
    1.3mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0508 (1220 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
  • Published
  • Series
    IPC
  • Size / Dimension
    0.083Lx0.051W 2.10mmx1.30mm
  • Tolerance
    ±20%