  • W2A45C103K4T2A
W2A45C103K4T2A
advertisement
Manufacturer No:
W2A45C103K4T2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-W2A45C103K4T2A
Package:
0508
Datasheet:
W2A45C103K4T2A
Purchasing and Inquiry
W2A45C103K4T2A Overview
The rated (DC) voltage (URdc) of this electrical device is 50V.The temperature coefficient of this substance is 15% ppm/°C.There are no cases included with the product.Part number 500μm has a fixed terminal pitch.
W2A45C103K4T2A Features
a rated (DC) voltage of 50V
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
a 500μm terminal pitch
W2A45C103K4T2A Applications
There are a lot of AVX Corporation W2A45C103K4T2A applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
W2A45C103K4T2A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0508
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Ceramic
  • Capacitance
    10nF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Number of Functions
    4
  • Terminal Pitch
    500μm
  • Depth
    2.1mm
  • Capacitor Type
    ARRAY/NETWORK CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Number of Elements
    1
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Network Type
    ISOLATED C NETWORK
  • Number of Capacitors
    4
  • Length
    1.3mm