  • W2A4YC223KAT2A
W2A4YC223KAT2A
advertisement
Manufacturer No:
W2A4YC223KAT2A
HK JDW NO:
66-W2A4YC223KAT2A
Package:
0508
Purchasing and Inquiry
W2A4YC223KAT2A Overview
Sitting at 0.94mm height reaches the maximum height.Its rated (DC) voltage is 16V.Having a coefficient of 15% ppm/°C, it is at room temperature.The product is packaged in a 0508 case.125°C is the maximum operating temperature that can be supplied to it.This part has a terminal pitch of 0.5mm.
W2A4YC223KAT2A Features
the maximal height is 0.94mm
a rated (DC) voltage of 16V
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
the maximal temperature reaches 125°C
a 0.5mm terminal pitch
W2A4YC223KAT2A Applications
There are a lot of AVX Corporation W2A4YC223KAT2A applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
W2A4YC223KAT2A
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Positive Tolerance
    10%
  • Negative Tolerance
    10%
  • Network Type
    ISOLATED C NETWORK
  • Height Seated (Max)
    0.94mm
  • Length
    2.1mm
  • Width
    1.3mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    0508
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    8
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.022μF
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED/PAPER, 7 INCH
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C