  • W3A41C392KAT2A
W3A41C392KAT2A
advertisement
Manufacturer No:
W3A41C392KAT2A
HK JDW NO:
66-W3A41C392KAT2A
Package:
0612 (1632 Metric)
Purchasing and Inquiry
W3A41C392KAT2A Overview
A seat's maximum height is 0.053 1.35mm.Size/dimension is set to 0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm.There is no temperature coefficient for it.The product is packaged in a 0612 (1632 Metric) case.A 760μm terminal pitch is used for this part.The voltage rated for this electrical part is 100V.
W3A41C392KAT2A Features
the maximal height is 0.053 1.35mm
with the size / dimension of 0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm
A temperature coefficient of X7R
a 760μm terminal pitch
W3A41C392KAT2A Applications
There are a lot of AVX Corporation W3A41C392KAT2A applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
W3A41C392KAT2A
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0612 (1632 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    IPC
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    3900pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED/PAPER, 7 INCH
  • Number of Functions
    4
  • Terminal Pitch
    760μm
    X7R
  • Circuit Type
    Isolated
  • Number of Capacitors
    4
  • Height
    1.35mm
  • Height Seated (Max)
    0.053 1.35mm
  • Width
    1.6mm