  • W3A43C473KAT2A
W3A43C473KAT2A
advertisement
Manufacturer No:
W3A43C473KAT2A
HK JDW NO:
66-W3A43C473KAT2A
Package:
0612 (1632 Metric)
Purchasing and Inquiry
W3A43C473KAT2A Overview
Sitting at 0.053 1.35mm height, the maximum height is reached.In this case, the size/dimension is 0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm.X7R is the temperature coefficient.A 0612 (1632 Metric) case is used for packaging the product.This part has a 760μm pitch at the terminals.This electrical part operates from a voltage - Rated DC of 25V.
W3A43C473KAT2A Features
the maximal height is 0.053 1.35mm
with the size / dimension of 0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm
A temperature coefficient of X7R
a 760μm terminal pitch
W3A43C473KAT2A Applications
There are a lot of AVX Corporation W3A43C473KAT2A applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
W3A43C473KAT2A
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0612 (1632 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    IPC
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    0.047μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Terminal Pitch
    760μm
  • Depth
    1.6mm
  • Lead Pitch
    787.4μm
    X7R
  • Circuit Type
    Isolated
  • Number of Capacitors
    4
  • Height
    1.35mm
  • Height Seated (Max)
    0.053 1.35mm