  • W3A4YC102KAT2A
W3A4YC102KAT2A
advertisement
Manufacturer No:
W3A4YC102KAT2A
HK JDW NO:
66-W3A4YC102KAT2A
Purchasing and Inquiry
W3A4YC102KAT2A Overview
When seated, the height reaches 0.053 1.35mm.Size/dimension of 0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm is used.It has a temperature coefficient of X7R.There is a case 0612 (1632 Metric) that contains the product.This part has a terminal pitch of 760μm.Rated DC is 16V for this electrical part.
W3A4YC102KAT2A Features
the maximal height is 0.053 1.35mm
with the size / dimension of 0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm
A temperature coefficient of X7R
a 760μm terminal pitch
W3A4YC102KAT2A Applications
There are a lot of AVX Corporation W3A4YC102KAT2A applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
W3A4YC102KAT2A
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    IPC
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    1000pF
  • Voltage - Rated DC
    16V
    760μm
  • Depth
    3.2mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Height
    1.35mm
  • Height Seated (Max)
    0.053 1.35mm
  • Width
    1.6mm