  • W3A4YC562MAT2A
W3A4YC562MAT2A
advertisement
Manufacturer No:
W3A4YC562MAT2A
HK JDW NO:
66-W3A4YC562MAT2A
Purchasing and Inquiry
W3A4YC562MAT2A Overview
Sitting at 1.35mm height, the maximum height is reached.The rated (DC) voltage (URdc) of this electrical device is 16V.In terms of temperature coefficient, it is 15% ppm/°C.125°C is the maximum operating temperature that can be supplied to it.A 0.76mm terminal pitch is used for this part.
W3A4YC562MAT2A Features
the maximal height is 1.35mm
a rated (DC) voltage of 16V
A temperature coefficient of 15% ppm/°C
the maximal temperature reaches 125°C
a 0.76mm terminal pitch
W3A4YC562MAT2A Applications
There are a lot of AVX Corporation W3A4YC562MAT2A applications of capacitor networks.
Step5Bar-code shipping tag
W3A4YC562MAT2A
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.0056μF
  • Terminal Pitch
    0.76mm
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
    X7R
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • Network Type
    ISOLATED C NETWORK
  • Height Seated (Max)
    1.35mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm