  • WVL9EB1R5K
WVL9EB1R5K
advertisement
Manufacturer No:
WVL9EB1R5K
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-WVL9EB1R5K
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
WVL9EB1R5K
Description:
Ind Variable Shielded 1.5uH 10% 7.9MHz 80Q-Factor 893mA RDL Bulk
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
WVL9EB1R5K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical Cylinder
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Shape/Size Description
    PCB MOUNT VERTICAL ADJUSTER
  • Core Material
    Ferrite
  • Series
    WVL
  • Size / Dimension
    0.300Dia 7.62mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Packing Method
    Bulk
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Cylindrical
  • Lead Length
    9.52mm
  • Lead Spacing
    5.08mm
  • Lead Diameter
    0.508 mm
  • Inductance
    1.5μH
  • Test Frequency
    7.9MHz
  • DC Resistance (DCR)
    100mOhm
  • Max DC Current
    893mA
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Q @ Freq
    80 @ 7.9MHz
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    80
  • Inductor Type
    VARIABLE INDUCTOR
  • Height
    0.430 10.92mm