  • X9119TV14Z
X9119TV14Z
advertisement
Manufacturer No:
X9119TV14Z
Manufacturer:
Intersil Corporation
HK JDW NO:
391-X9119TV14Z
Description:
5V 14 Pin Digital Potentiometers1024 Positions
Purchasing and Inquiry
X9119TV14Z Overview
Pentometer consists of 1024 positions.1 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.The speed potentiometers will have a total resistance of 100000Ohm.The performance of 5V is provided by 5V.The digi devices show 14 pins.Converter type DIGITAL POTENTIOMETER can be used to classify it.It is capable of delivering voltage at 5V.There are two additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYComponents in the electronic component are from the family Digital Potentiometers.It is allowable for this digipot to operate under the max resistance tolerance of 20%.It is recommended that the operating temperature stay below 70°C degrees Celsius.In this case, there are no terminals.
X9119TV14Z Features
Operate Resistance Tolerance below 20%
X9119TV14Z Applications
There are a lot of Intersil Corporation X9119TV14Z Digital Potentiometers applications.
  • DC/DC conversion circuit
  • Motor control
  • Speakers
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Refrigerator
  • DAC
  • Adjusting the LCD Display
  • Automated caliberation
  • Gas detection circuit
  • Low power system
Step5Bar-code shipping tag
X9119TV14Z
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Terminals
    14
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Number of Positions
    1024
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    14
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G14
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Resistance Law
    LINEAR
  • Control Interface
    2-WIRE SERIAL
  • Resistance Tolerance-Max
    20%
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm