  • X9250US24I-2.7T1
X9250US24I-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9250US24I-2.7T1
Manufacturer:
Intersil Corporation
HK JDW NO:
391-X9250US24I-2.7T1
Package:
Datasheet:
Description:
5V 24 Pin Digital Potentiometers256 Positions
Purchasing and Inquiry
X9250US24I-2.7T1 Overview
Pentometer consists of 256 positions.For your reference, this programmable potentiometer contains 4 functions.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 50000Ohm.It operates on 5V and is powered by it.The digi devices has 24 pins.Depending on its type, a converter is classified as DIGITAL POTENTIOMETER.Here are the additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYIt is permissible for this digipot to operate under the max resistance tolerance of 20%.Keeping the operating temperature below 85°C is recommended.It has 24 terminals.This digital potentiometer requires a minimum temperature of -40°C to operate.
X9250US24I-2.7T1 Features
Operate Resistance Tolerance below 20%
X9250US24I-2.7T1 Applications
There are a lot of Intersil Corporation X9250US24I-2.7T1 Digital Potentiometers applications.
  • Noise-free volume controller
  • Industrial control circuits
  • Testing equipment
  • Power supply
  • Voltage control
  • Adjusting the LCD Display
  • Household appliances
  • Voltage resistance conversion
  • Medical equipment
  • Optic fiber network
Step5Bar-code shipping tag
X9250US24I-2.7T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Terminals
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Number of Positions
    256
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Pin Count
    24
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Resistance Law
    LINEAR
  • Control Interface
    3-WIRE SERIAL
  • Resistance Tolerance-Max
    20%
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Length
    15.4mm
  • Width
    7.5mm