  • X9251UV24I-2.7
X9251UV24I-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9251UV24I-2.7
HK JDW NO:
668-X9251UV24I-2.7
Package:
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X9251UV24I-2.7
Description:
24 Terminations2.7V X9251 Digital PotentiometersXDCP? Series SPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
X9251UV24I-2.7 Overview
There are 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages in this package.This pentometer begins to be stored by Non-Volatile.The digital potentiometer has 4 embedded circuits.The digital analogic can be secured by using the Tube package.This pentometer has 256 taps to protect against overcurrent.Positions 256 make up this pentometer.24 terminations are designed in digital potentiometer.The following programmable potentiometer includes 4 functions.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 50000Ohm.It is powered by 2.7V to deliver its perfomance.In general, Surface Mount is recommended for mounting.2.7V~5.5V voltage is available from the potentionmeter.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~85°C.A flow limit of 50kOhm can be applied.In the X9251 family, pentometer belongs.It is possible to find Selectable Address using this digital variable resistor.There are two additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE DATA REGISTERS
X9251UV24I-2.7 Features
Available in 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9251UV24I-2.7 Applications
  • Speakers
  • Optic fiber network
  • Modern office equipment
  • Used as variable resistor
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Analogue circuit
  • Used as voltage divider
  • Automated caliberation
  • Automatic gain control
  • DC/DC conversion circuit
Step5Bar-code shipping tag
X9251UV24I-2.7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    NONVOLATILE DATA REGISTERS
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    X9251
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    4
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    300 Max
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    2.7V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    7.8mm