  • X9260US24IZ-2.7
X9260US24IZ-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9260US24IZ-2.7
HK JDW NO:
391-X9260US24IZ-2.7
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
24 Terminations2.7V 24 Pin Digital PotentiometersSPI256 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9260US24IZ-2.7 Overview
The file is contained in SOIC packages.Non-Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.This digital potentiometer contains 2 embedded circuits.During overcurrent, this pentometer features 256 taps.The pentometer consists of 256 positions.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 24.You will find here 2 functions for your reference.The total resistance of the speed potentiometers will be 50000Ohm as shown.To deliver its performance, it is powered by 2.7V.In the digi devices, there are 24 pins.A flow rate limit of 50kOhm is possible.Digital potentiometer is mounted by Surface Mount.Depending on its type, a converter is classified as DIGITAL POTENTIOMETER.When the supply voltage is 5V, the potentiometer conducts.It ensures stability of the digital resistor if it runs at its maximum 85°C.To maintain reliability, it operates at a minimum working temperature of -40°C.Here are the additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORY5.5V is its maximum supply voltage.In order to function, the supply voltage must be at least 0.In order to perform at its best, the supply current needs to be operated at 400μA.
X9260US24IZ-2.7 Features
Available in SOIC package
2 Circuits
Operate supply voltage at the range of 5V
X9260US24IZ-2.7 Applications
  • Used as variable resistor
  • Programmable computer
  • Audio level control
  • Calibration instrumentation
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Testing equipment
  • Used as programmable gain amplifier
  • DC/DC conversion circuit
  • Automatic gain control
  • Adjust VCOM settings
Step5Bar-code shipping tag
X9260US24IZ-2.7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    2
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Operating Supply Current
    400μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Length
    15.4mm
  • Width
    7.5mm