  • X9271UV14ZT1
X9271UV14ZT1
advertisement
Manufacturer No:
X9271UV14ZT1
HK JDW NO:
391-X9271UV14ZT1
Package:
TSSOP
Datasheet:
X9271UV14ZT1
Description:
14 Pin Digital PotentiometersSPI256 PositionsMin 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9271UV14ZT1 Overview
The package contains TSSOP files.Non-Volatile starts the process of storing this pentometer.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.There are 256 positions in pentometer.The digi devices has 14 pins.You can limit the flow by using 50kOhm.By Surface Mount, digital potentiometer is mounted.The potentiameter has 14 pins.A supply voltage of 5V conducts the potentiometer.70°C ensures stable operation.This electronic potentiometer operates at 0°C degrees Celsius at a minimum temperature to ensure reliability.Maximum supply voltage is 5.5V.A electronic potentiometer minimum supply voltage of 4.5V can be used.The supply current needs to be operated in the range of 400μA.Even at 2.5MHz frequencies, it can maintain a high degree of accuracy.
X9271UV14ZT1 Features
Available in TSSOP package
1 Circuits
14 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
X9271UV14ZT1 Applications
  • Stereo
  • Automotive electronics
  • Gas detection circuit
  • Used as programmable gain amplifier
  • Used as variable resistor
  • Adjustable current control
  • Optic fiber network
  • Voltage resistance conversion
  • DC/DC conversion circuit
  • Power supply
Step5Bar-code shipping tag
X9271UV14ZT1
  • Package / Case
    TSSOP
  • Number of Pins
    14
  • Tolerance
    20%
  • Part Status
    Active
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Frequency
    2.5MHz
  • Pin Count
    14
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V