  • X9315TMZ-2.7T1
X9315TMZ-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9315TMZ-2.7T1
HK JDW NO:
668-X9315TMZ-2.7T1
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
X9315TMZ-2.7T1
Description:
8 Pin X9315 Digital PotentiometersXDCP? Series Up/Down (U/D, INC, CS)
Purchasing and Inquiry
X9315TMZ-2.7T1 Overview
There are 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) packages in this package.Non-Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.This digital potentiometer includes 1 embedded circuits.The digital analogic can be secured by using the Tape & Reel (TR) package.For this pentometer, there are 32 taps that protect against overcurrent.The digi devices show 8 pins.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.The potentionmeter can supply 2.7V~5.5V voltage.Digital potentiometers have a temperature range of 0°C~70°C.Limiting the flow with 100kOhm is possible.A member of the family X9315 pentometer belongs to.
X9315TMZ-2.7T1 Features
Available in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9315TMZ-2.7T1 Applications
  • Calibration instrumentation
  • Noise-free volume controller
  • Power meter
  • Sensor trimming instrumentation
  • Adjust VCOM settings
  • Modern office equipment
  • Optic fiber network
  • Medical equipment
  • Programmable power supplies
  • Speakers
Step5Bar-code shipping tag
X9315TMZ-2.7T1
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Resistance
    100kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    X9315
  • Pin Count
    8
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    Up/Down (U/D, INC, CS)
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    32
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    400
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C