  • X9317WS8IZ-2.7
X9317WS8IZ-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9317WS8IZ-2.7
HK JDW NO:
391-X9317WS8IZ-2.7
Package:
SOIC
Datasheet:
X9317WS8IZ-2.7
Description:
8 Terminations2.7V Digital PotentiometersSerial100 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9317WS8IZ-2.7 Overview
There are SOIC packages in this package.As of Non-Volatile, this pentometer has been stored.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Bulk package.100 positions make up the pentometer.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 8.Listed below are 1 functions included in this programmable potentiometer.The total resistance of the speed potentiometers will be 10000Ohm as shown.The performance of 2.7V is provided by 2.7V.In this case, the flow can be limited by 10kOhm.Surface Mount mounts digital potentiometer.The potentiameter has 8 pins.DIGITAL POTENTIOMETER indicates its type of converter.In a 5V supply voltage, potentiometers conduct.A maximum 85°C ensures that the digital resistor runs smoothly.To maintain reliability, it operates at a minimum working temperature of -40°C.This electronic component belongs to the family Digital Potentiometers.A maximum supply voltage of 5.5V can be handled by it.The minimum supply voltage is 2.7V.The supply current must be operated at 50μA in order to deliver its performance.
X9317WS8IZ-2.7 Features
Available in SOIC package
1 Circuits
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
X9317WS8IZ-2.7 Applications
  • Adjusting the LCD Display
  • Matching Linear Impedance
  • Audio level control
  • Modern office equipment
  • DAC
  • Programmable I to V converter
  • Power calibration
  • Automatic gain control
  • Household appliances
  • Sensor trimming instrumentation
Step5Bar-code shipping tag
X9317WS8IZ-2.7
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Number of Pins
    8
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    100
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    Serial
  • Number of Circuits
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Operating Supply Current
    50μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Width
    3.9mm