  • X9317WV8Z-2.7
X9317WV8Z-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9317WV8Z-2.7
HK JDW NO:
668-X9317WV8Z-2.7
Package:
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X9317WV8Z-2.7
Description:
8 Pin X9317 Digital PotentiometersXDCP? Series Up/Down (U/D, INC, CS)
Purchasing and Inquiry
X9317WV8Z-2.7 Overview
A package containing 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) files contains it.Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.Tube package contains the access code to secure the digital potentiometer.To protect this pentometer from overcurrent, there are 100 taps.The digi devices shows pins 8.Mounting in Surface Mount is recommended.potentionmeters with 2.7V~5.5V voltage capabilities can be used.This digital potentiometer is used to detect temperature in the 0°C~70°C range.Limiting the flow with 10kOhm is possible.X9317 family member.
X9317WV8Z-2.7 Features
Available in 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9317WV8Z-2.7 Applications
  • Household appliances
  • Healthcare Products
  • Programmable computer
  • Voltage control
  • Programmable I to V converter
  • Optic fiber network
  • Used as voltage divider
  • Sensor auto referencing circuits
  • Industrial control circuits
  • Stereo
Step5Bar-code shipping tag
X9317WV8Z-2.7
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    X9317
  • Pin Count
    8
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    Up/Down (U/D, INC, CS)
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    100
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    400
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C