  • X9400WV24I
X9400WV24I
advertisement
Manufacturer No:
X9400WV24I
HK JDW NO:
391-X9400WV24I
Package:
TSSOP
Datasheet:
X9400WV24I
Description:
24 Terminations5V 24 Pin Digital PotentiometersSPI64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9400WV24I Overview
The file is contained in TSSOP packages.Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.Embedded in this digital potentiometer are 4 circuits.Bulk package contains the access code to secure the digital potentiometer.This pentometer has 64 taps to protect against overcurrent.Pentometer consists of 64 positions.There are 24 terminations on this digital potentiometer.You will find here 4 functions for your reference.The speed potentiometers will have a total resistance of 10000Ohm.In order for it to perform, it relies on 5V.The digi devices shows pins 24.It is possible to limit the flow with 10kOhm.By Surface Mount, digital potentiometer is mounted.At 5V, it delivers voltage.It is best to have the maximum setting 70°C in order to ensure a stable operation of the digital resistor.A minimum working temperature of 0°C is necessary for reliability.This digital potentiometer has the following additional features: NONVOLATILE MEMORYThe frequency of 2MHz allows it to maintain high accuracy.
X9400WV24I Features
Available in TSSOP package
4 Circuits
X9400WV24I Applications
  • Automated caliberation
  • Wheatstone bridges
  • Voltage control
  • Sensor trimming instrumentation
  • Stereo
  • Adjusting the LCD Display
  • Testing equipment
  • Audio level control
  • DAC
  • Replaces mechanical potentiometers
Step5Bar-code shipping tag
X9400WV24I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    4
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    7.8mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Composition
    Potentiometer
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    2MHz