  • X9400YV24IT1
X9400YV24IT1
advertisement
Manufacturer No:
X9400YV24IT1
Manufacturer:
Intersil Corporation
HK JDW NO:
391-X9400YV24IT1
Description:
5V 24 Pin Digital Potentiometers64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9400YV24IT1 Overview
In total, pentometer has 64 positions.4 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.The speed potentiometers will have a total resistance of 2500Ohm.Performance is delivered by 5V power.A 24 pin can be seen in the digi devices.There is a DIGITAL POTENTIOMETER classification for its converter type.There is a voltage delivery capability of 5V.It has the following additional features: NONVOLATILE MEMORYDigital Potentiometers family components are used in the pentometer.It is allowable for this digipot to operate under the max resistance tolerance of 20%.A temperature below 85°C is recommended for operation.There are 24 terminals on it.It is designed to work at a minimum temperature of -40°C.
X9400YV24IT1 Features
Operate Resistance Tolerance below 20%
X9400YV24IT1 Applications
There are a lot of Intersil Corporation X9400YV24IT1 Digital Potentiometers applications.
  • Brightness of monitors
  • DAC
  • Adjustable current control
  • Refrigerator
  • DC/DC conversion circuit
  • Used as voltage divider
  • Analogue circuit
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Power supply
  • Testing equipment
Step5Bar-code shipping tag
X9400YV24IT1
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Terminals
    24
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    icon-pbfree no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    24
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Total Resistance
    2500Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Resistance Law
    LINEAR
  • Control Interface
    3-WIRE SERIAL
  • Resistance Tolerance-Max
    20%
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    7.8mm
  • Width
    4.4mm