  • X9401WS24-2.7T1
X9401WS24-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9401WS24-2.7T1
Manufacturer:
Intersil Corporation
HK JDW NO:
391-X9401WS24-2.7T1
Package:
Datasheet:
Description:
24 Pin Digital Potentiometers64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9401WS24-2.7T1 Overview
Positions are 64.For your reference, this programmable potentiometer contains 4 functions.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 10000Ohm.A 24 pin can be seen in the digi devices.There is a DIGITAL POTENTIOMETER classification for its converter type.There are two additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYdigipots like this can operate under resistance tolerances of 20%.It is recommended that the operating temperature be kept below 70°C.It consists of 24 terminals.
X9401WS24-2.7T1 Features
Operate Resistance Tolerance below 20%
X9401WS24-2.7T1 Applications
There are a lot of Intersil Corporation X9401WS24-2.7T1 Digital Potentiometers applications.
  • Adjust VCOM settings
  • DAC
  • Used as voltage divider
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Medical equipment
  • Automatic gain control
  • Adjusting the LCD Display
  • Audio Volume control
  • Motor control
  • Speakers
Step5Bar-code shipping tag
X9401WS24-2.7T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Terminals
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Number of Positions
    64
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    4
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Pin Count
    24
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistance Law
    LINEAR
  • Control Interface
    3-WIRE SERIAL
  • Resistance Tolerance-Max
    20%
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Length
    15.345mm
  • Width
    7.485mm