  • X9418WS24I
X9418WS24I
advertisement
Manufacturer No:
X9418WS24I
HK JDW NO:
391-X9418WS24I
Package:
SOIC
Datasheet:
X9418WS24I
Description:
24 Terminations5V 24 Pin Digital PotentiometersI2C64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9418WS24I Overview
There is a SOIC package containing it.Non-Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.Embedded in this digital potentiometer are 2 circuits.In the Bulk package, it is accessible for securing the digital analogic.During overcurrent, this pentometer features 64 taps.There are 64 positions in pentometer.24 terminations are designed in digital potentiometer.You will find here 2 functions for your reference.The speed potentiometers have a total resistance of 10000Ohm.In order for it to perform, it relies on 5V.A 24 pin can be seen in the digi devices.Flow can be restricted using 10kOhm.A mount of Surface Mount is used for digital potentiometer.A voltage of 5V can be delivered by it.85°C is the maximum value that ensures the stability of the digital resistor.In order to maintain reliability, it is operated at a minimum temperature of -40°C.This digital potentiometer has the following additional features: NONVOLATILE MEMORYHigh accuracy can be achieved with 400kHz frequency.
X9418WS24I Features
Available in SOIC package
2 Circuits
X9418WS24I Applications
  • Joysticks
  • Voltage control
  • Adjustable gain amplifiers
  • DC/DC conversion circuit
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Medical equipment
  • Used as programmable gain amplifier
  • Used as voltage divider
  • Stereo
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
Step5Bar-code shipping tag
X9418WS24I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Potentiometer
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    400kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    2
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Length
    15.4mm
  • Width
    7.5mm