  • X9418YS24
X9418YS24
advertisement
Manufacturer No:
X9418YS24
HK JDW NO:
391-X9418YS24
Package:
SOIC
Datasheet:
X9418YS24
Description:
24 Terminations5V 24 Pin Digital PotentiometersI2C64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9418YS24 Overview
Package SOIC contains it.Non-Volatile starts the process of storing this pentometer.This digital potentiometer contains 2 embedded circuits.In the Bulk package, it is accessible for securing the digital analogic.To protect this pentometer from overcurrent, there are 64 taps.The pentometer consists of 64 positions.There are 24 terminations on this digital potentiometer.You can refer to 2 functions in this programmable potentiometer.The speed potentiometers have a total resistance of 2500Ohm.It operates on 5V and is powered by it.The digi devices has 24 pins.2.5kOhm can limit the flow.By Surface Mount, digital potentiometer is mounted.It can be classified as a DIGITAL POTENTIOMETER converter.It is capable of delivering voltage at 5V.The maximum 70°C ensures that the digital resistor runs stablily.A temperature of 0°C is necessary to maintain its reliability.Among its additional features are the following: NONVOLATILE MEMORYDigital Potentiometers family pentometer are used.The frequency 400kHz maintains high accuracy.
X9418YS24 Features
Available in SOIC package
2 Circuits
X9418YS24 Applications
  • Sensor auto referencing circuits
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Adjust VCOM settings
  • Audio Volume control
  • Programmable computer
  • Noise-free volume controller
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Joysticks
  • Automatic detection of equipment
  • Voltage control
Step5Bar-code shipping tag
X9418YS24
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to X9418YS24.
  • Package / Case
    SOIC
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    2.5kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    400kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    2500Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Length
    15.4mm
  • Width
    7.5mm