  • X9420WP16I-2.7
X9420WP16I-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9420WP16I-2.7
HK JDW NO:
391-X9420WP16I-2.7
Package:
DIP
Datasheet:
Description:
16 Terminations16 Pin Digital PotentiometersSPI64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9420WP16I-2.7 Overview
A package containing it contains DIP.The pentometer is stored from Non-Volatile.In this digital potentiometer, there are 1 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Bulk package.A 64 tap protects this pentometer from overcurrents.Positions are 64.A termination of 16 is intended.You will find here 1 functions for your reference.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 10000Ohm.In the digi devices, there are 16 pins.In this case, the flow can be limited by 10kOhm.A mount of Through Hole is used for digital potentiometer.A converter of this type can be categorized as DIGITAL POTENTIOMETER.A voltage of 3/5V can be delivered by it.The maximum 85°C ensures that the digital resistor runs stablily.It operates at -40°C at a minimum to maintain reliability.Among its additional features are the following: NONVOLATILE MEMORYComponents from the Digital Potentiometers family are used.The frequency of 2MHz allows it to maintain high accuracy.
X9420WP16I-2.7 Features
Available in DIP package
1 Circuits
X9420WP16I-2.7 Applications
  • Joysticks
  • Testing equipment
  • Automatic detection of equipment
  • Healthcare Products
  • Brightness of monitors
  • PC
  • Adjustable current control
  • Motor control
  • Adjusting the LCD Display
  • Programmable power supplies
Step5Bar-code shipping tag
X9420WP16I-2.7
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    DIP
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    16
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    2MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    16
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Height Seated (Max)
    5.33mm
  • Width
    7.62mm