  • X9420WS16Z
X9420WS16Z
advertisement
Manufacturer No:
X9420WS16Z
HK JDW NO:
391-X9420WS16Z
Package:
SOIC
Datasheet:
X9420WS16Z
Description:
16 Terminations5V 16 Pin Digital PotentiometersSPI, Serial64 PositionsMin 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9420WS16Z Overview
A package containing SOIC files contains it.The pentometer is stored from Non-Volatile.The digital potentiometer has 1 embedded circuits.64 positions make up the pentometer.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 16.The following programmable potentiometer includes 1 functions.As shown, the total resistance of the speed potentiometers will be 10000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 5V.In the digi devices, 16 pins can be seen.10kOhm can limit the flow.The mount is Surface Mount.A converter of this type can be categorized as DIGITAL POTENTIOMETER.In a 5V supply voltage, potentiometers conduct.A voltage of 5V can be delivered by it.Having the maximum setting 70°C ensures stable operation of the digital resistor.The system requires a minimum operating temperature of 0°C to maintain reliability.A family of pentometer is Digital Potentiometers.A maximum voltage of 5.5V can be delivered to it.The minimum supply voltage is 4.5V.The supply current needs to be operated in the range of 400μA.
X9420WS16Z Features
Available in SOIC package
1 Circuits
Operate supply voltage at the range of 5V
X9420WS16Z Applications
  • Automatic detection of equipment
  • Wheatstone bridges
  • Programmable voltage regulator
  • Automatic gain control
  • Sensor trimming instrumentation
  • Power meter
  • Sensor auto referencing circuits
  • Industrial control
  • Bias adjustment circuits
  • Optic fiber network
Step5Bar-code shipping tag
X9420WS16Z
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5
  • Number of Terminations
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    16
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    SPI, Serial
  • Number of Circuits
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Operating Supply Current
    400μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm