  • X9421WS16-2.7
X9421WS16-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9421WS16-2.7
HK JDW NO:
391-X9421WS16-2.7
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
16 Terminations2.7V 16 Pin Digital PotentiometersSPI64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9421WS16-2.7 Overview
Package SOIC contains it.Non-Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.Embedded in this digital potentiometer are 1 circuits.In the Bulk package, it is accessible for securing the digital analogic.For this pentometer, there are 64 taps that protect against overcurrent.Pentometer consists of 64 positions.A termination of 16 is intended.Listed below are 1 functions included in this programmable potentiometer.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 10000Ohm.The performance of this product is a result of 2.7V.In the digi devices, 16 pins can be seen.A flow rate limit of 10kOhm is possible.Surface Mount mounts digital potentiometer.There is a possibility of delivering voltage at 3/5V.70°C is the maximum value that ensures the stability of the digital resistor.To maintain reliability, it operates at a minimum working temperature of 0°C.This digital potentiometer has the following additional features: NONVOLATILE MEMORYWith 2MHz, it is capable of maintaining high accuracy.
X9421WS16-2.7 Features
Available in SOIC package
1 Circuits
X9421WS16-2.7 Applications
  • Healthcare Products
  • Industrial control
  • Programmable I to V converter
  • Programmable low pass filter
  • Refrigerator
  • Automated caliberation
  • Analogue circuit
  • Joysticks
  • Automatic gain control
  • Used as voltage divider
Step5Bar-code shipping tag
X9421WS16-2.7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Composition
    Potentiometer
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Frequency
    2MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    16
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    2.7V
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm