  • X9421WV14Z
X9421WV14Z
advertisement
Manufacturer No:
X9421WV14Z
Manufacturer:
Intersil Corporation
HK JDW NO:
391-X9421WV14Z
Description:
5V 14 Pin Digital Potentiometers64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9421WV14Z Overview
There are 64 positions in pentometer.This programmable potentiometer includes 1 functions for your reference.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 10000Ohm.In order for it to perform, it relies on 5V.In the digi devices, there are 14 pins.Its type of converter can be classify by DIGITAL POTENTIOMETER.At 5V, it can deliver voltage.It has the following additional features: NONVOLATILE MEMORYComponents in the electronic component are from the family Digital Potentiometers.In this case, an operating tolerance of 20% is acceptable for the digipot.It is recommended that the operating temperature stay below 70°C degrees Celsius.The electronic potentiometer has 14 terminals.
X9421WV14Z Features
Operate Resistance Tolerance below 20%
X9421WV14Z Applications
There are a lot of Intersil Corporation X9421WV14Z Digital Potentiometers applications.
  • Industrial control circuits
  • Medical equipment
  • Programmable I to V converter
  • Audio Volume control
  • Bias adjustment circuits
  • Low power system
  • Adjustable gain amplifiers
  • Stereo
  • Optic fiber network
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
Step5Bar-code shipping tag
X9421WV14Z
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Terminals
    14
  • JESD-609 Code
    e3
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Pin Count
    14
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G14
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Resistance Law
    LINEAR
  • Control Interface
    3-WIRE SERIAL
  • Resistance Tolerance-Max
    20%
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm