  • X9428WS16Z
X9428WS16Z
advertisement
Manufacturer No:
X9428WS16Z
HK JDW NO:
391-X9428WS16Z
Package:
SOIC
Datasheet:
X9428WS16Z
Description:
16 Terminations5V 16 Pin Digital PotentiometersSerial64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9428WS16Z Overview
The file is contained in SOIC packages.Non-Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.Embedded in this digital potentiometer are 1 circuits.During overcurrent, this pentometer features 64 taps.Pentometer consists of 64 positions.A termination of 16 is intended.1 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.The speed potentiometers have a total resistance of 10000Ohm.It is powered by 5V to deliver its perfomance.In the digi devices, there are 16 pins.The flow can be limited by 10kOhm.Mounted to Surface Mount is digital potentiometer.A converter can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER based on its type.There is a voltage delivery capability of 5V.It ensures stability of the digital resistor if it runs at its maximum 70°C.A temperature of 0°C is necessary to maintain its reliability.Here are some additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYThere are pentometer in the Digital Potentiometers family.
X9428WS16Z Features
Available in SOIC package
1 Circuits
X9428WS16Z Applications
  • Power supply
  • Gas detection circuit
  • Motor control
  • Adjusting the LCD Display
  • Audio level control
  • Sensor auto referencing circuits
  • PC
  • Matching Linear Impedance
  • Communication device
  • Automated caliberation
Step5Bar-code shipping tag
X9428WS16Z
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    16
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    Serial
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm