  • X9455WV24IZ-2.7
X9455WV24IZ-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9455WV24IZ-2.7
HK JDW NO:
391-X9455WV24IZ-2.7
Package:
TSSOP
Datasheet:
X9455WV24IZ-2.7
Description:
24 Terminations2.7V 24 Pin Digital PotentiometersSerial256 Positions
Purchasing and Inquiry
X9455WV24IZ-2.7 Overview
There is a TSSOP package containing it.The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.The digital potentiometer embeds 2 circuits.During overcurrent, this pentometer features 256 taps.There are 256 positions in pentometer.It is designed 24 terminations.You will find here 2 functions for your reference.The speed potentiometers have a total resistance of 10000Ohm.The performance of the product is powered by 2.7V.In the digi devices, there are 24 pins.There is a possibility of limiting the flow by 10kOhm.Digital potentiometer is mounted by Surface Mount.Depending on its type, a converter is classified as DIGITAL POTENTIOMETER.The potentiameter is capable of delivering voltage at 3/5V.Stability is ensured by the maximum 85°C.A minimum working temperature of -40°C is necessary for reliability.Added features of this digital potentiometer include: NONVOLATILE MEMORY;UP/DOWN INTERFACE FOR INDIVIDUAL POTENTIOMETER WIPERSComponents from the Digital Potentiometers family are used.High accuracy can be maintained at 400kHz frequencies.
X9455WV24IZ-2.7 Features
Available in TSSOP package
2 Circuits
X9455WV24IZ-2.7 Applications
  • Power meter
  • Modern office equipment
  • PC
  • Joysticks
  • Medical equipment
  • Programmable low pass filter
  • Noise-free volume controller
  • Programmable computer
  • Sensor trimming instrumentation
  • DAC
Step5Bar-code shipping tag
X9455WV24IZ-2.7
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY;UP/DOWN INTERFACE FOR INDIVIDUAL POTENTIOMETER WIPERS
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    400kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    Serial
  • Number of Circuits
    2
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Length
    7.8mm
  • Width
    4.4mm