  • X95840UV20I-2.7
X95840UV20I-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X95840UV20I-2.7
HK JDW NO:
391-X95840UV20I-2.7
Package:
TSSOP
Datasheet:
Description:
20 Terminations3.3V 20 Pin Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
X95840UV20I-2.7 Overview
Package TSSOP contains it.By Non-Volatile, this pentometer begins to be stored.In this digital potentiometer, there are 4 embedded circuits.Bulk package contains the access code to secure the digital potentiometer.This pentometer has 256 taps to protect against overcurrent.There are 256 positions in pentometer.This termination is designed for 20.In this programmable potentiometer, you will find 4 functions.Its total resistance will be 50000Ohm.The performance of 3.3V is provided by 3.3V.The digi devices has 20 pins.Flow can be restricted using 50kOhm.By Surface Mount, digital potentiometer is mounted.DIGITAL POTENTIOMETER indicates its type of converter.A voltage of 3/5V can be delivered by it.85°C ensures stable operation.It operates at -40°C at a minimum to maintain reliability.Digital Potentiometers is the family of the pentometer.Despite its 400kHz frequency, it can maintain high accuracy.
X95840UV20I-2.7 Features
Available in TSSOP package
4 Circuits
X95840UV20I-2.7 Applications
  • Power calibration
  • Programmable computer
  • Brightness of monitors
  • Medical equipment
  • Programmable power supplies
  • Bias adjustment circuits
  • Analogue circuit
  • Programmable voltage regulator
  • Sensor trimming instrumentation
  • Speakers
Step5Bar-code shipping tag
X95840UV20I-2.7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    45 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    400kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G20
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    4
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    6.5mm