  • X9C103SZT1
X9C103SZT1
advertisement
Manufacturer No:
X9C103SZT1
HK JDW NO:
391-X9C103SZT1
Package:
SOIC
Datasheet:
X9C103SZT1
Description:
8 Terminations5V Digital PotentiometersI2C100 PositionsMin 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9C103SZT1 Overview
The file is contained in SOIC packages.The pentometer is stored from Non-Volatile, Volatile.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.Cut Tape (CT) package contains the access code to secure the digital potentiometer.The number of positions is 100.A termination of 8 is intended.The following programmable potentiometer includes 1 functions.The total resistance of the speed potentiometers will be 10000Ohm as shown.It is powered by 5V to deliver its perfomance.Limiting the flow with 10kOhm is possible.The Surface Mount mounts digital potentiometer.There are 8 pins on this potentiameter.Converter type DIGITAL POTENTIOMETER can be used to classify it.In a 5V supply voltage, potentiometers conduct.5V is the voltage it can deliver.As long as 70°C is set, the digital resistor will run steadily.The minimum working temperature is -40°C in order to maintain reliability.There are pentometer in the Digital Potentiometers family.5.5V is the maximum voltage that it can handle.In order to function, the supply voltage must be at least 0.This electronic potentiometer needs to operate at 1mA supply current in order to deliver its performance.
X9C103SZT1 Features
Available in SOIC package
1 Circuits
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
X9C103SZT1 Applications
  • Adjustable gain amplifiers
  • Industrial control
  • Audio Volume control
  • Brightness of monitors
  • Adjust VCOM settings
  • Sensor trimming instrumentation
  • Matching Linear Impedance
  • Adjustable current control
  • Automotive electronics
  • Adjusting the LCD Display
Step5Bar-code shipping tag
X9C103SZT1
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Package / Case
    SOIC
  • Number of Pins
    8
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    45 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    100
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Operating Supply Current
    1mA
  • Memory Type
    Non-Volatile, Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Width
    3.9mm