  • 08055C332KAT4A
08055C332KAT4A
advertisement
Manufacturer No:
08055C332KAT4A
HK JDW NO:
66-08055C332KAT4A
Package:
Datasheet:
08055C332KAT4A
Purchasing and Inquiry
08055C332KAT4A Overview
The operating temperature should be greater than -55°C in order to achieve stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is 15% ppm/°C.A voltage of 50V can be used for operation.The lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 2.54mm.
08055C332KAT4A Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
08055C332KAT4A Applications
There are a lot of AVX Corporation 08055C332KAT4A applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
08055C332KAT4A
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    5.499807mg
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    3.3nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 13 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    940μm
  • Length
    2.01mm
  • Width
    1.25mm