  • 100ZL15MEFCTA6.3X11
100ZL15MEFCTA6.3X11
advertisement
Manufacturer No:
100ZL15MEFCTA6.3X11
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-100ZL15MEFCTA6.3X11
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
ZL 15μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 205mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
100ZL15MEFCTA6.3X11
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    ZL
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    15μF
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    205mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Impedance
    570mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    82mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    205mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm