  • 10SVPA150MAA
10SVPA150MAA
advertisement
Manufacturer No:
10SVPA150MAA
HK JDW NO:
590-10SVPA150MAA
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
10SVPA150MAA
Purchasing and Inquiry
10SVPA150MAA Overview
2.76A @ 100kHz ripple current @ high frequency is required in order to power systems.In this case, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 30mOhm.In order to fully perform its function, 138mA @ 120Hz requires a ripple current at low frequency.An operating temperature of -55°C~105°C is recommended for stable operation.
10SVPA150MAA Features
2.76A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 30mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
10SVPA150MAA Applications
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Motherboards
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • LED driver power supplies
  • Phone chargers
  • Medical equipment
  • Miniature high Power Supply.
Step5Bar-code shipping tag
10SVPA150MAA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Series
    OS-CON™, SVPA
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    30mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Size Code
    3333
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.5mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    138mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.76A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm
  • Length
    9mm
  • Width
    8.3mm