  • 10SVQP120M
10SVQP120M
advertisement
Manufacturer No:
10SVQP120M
HK JDW NO:
590-10SVQP120M
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
10SVQP120M
Purchasing and Inquiry
10SVQP120M Overview
System power is determined by 2.56A @ 100kHz ripple current on a high frequency.Electrical device with 35mOhm ESR (Equivalent Series Resistance).Providing a ripple current at low frequency is necessary for 128mA @ 120Hz to function properly.A stable operation requires an operating temperature of -55°C~125°C.
10SVQP120M Features
2.56A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 35mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
10SVQP120M Applications
  • Motherboards
  • Miniature high Power Supply.
  • Medical equipment
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • LED driver power supplies
  • Phone chargers
Step5Bar-code shipping tag
10SVQP120M
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    OS-CON™, SVQP
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    ESR MEASURED AT 100KHZ-300KHZ
  • Capacitance
    120μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    35mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Size Code
    3333
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.6mA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    128mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.56A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm
  • Length
    9mm
  • Width
    8.3mm