  • 157AVG025MFF
157AVG025MFF
advertisement
Manufacturer No:
157AVG025MFF
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-157AVG025MFF
Package:
Radial, Can
Datasheet:
157AVG025MFF
Purchasing and Inquiry
157AVG025MFF Overview
For power systems, 2.9A @ 100kHz ripple current at high frequency must be present.The device has an ESR of 24mOhm.In order to fully perform its function, 145mA @ 120Hz requires a ripple current at low frequency.A stable operation requires an operating temperature of -55°C~125°C.
157AVG025MFF Features
2.9A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 24mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
157AVG025MFF Applications
There are a lot of Illinois Capacitor 157AVG025MFF applications of aluminum polymer capacitors.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Medical equipment
  • LED driver power supplies
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Phone chargers
  • Motherboards
  • Miniature high Power Supply.
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
Step5Bar-code shipping tag
157AVG025MFF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    AVG
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    150μF
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    24mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1500 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current
    2.9A
  • Life (Hours)
    1500 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    145mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.9A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.374 9.50mm