  • 16ZT470M8X20
16ZT470M8X20
advertisement
Manufacturer No:
16ZT470M8X20
HK JDW NO:
683-16ZT470M8X20
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
ZT 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 562.5mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
16ZT470M8X20
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Series
    ZT
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    470μF
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current
    562.5mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Impedance
    54mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    562.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.25A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm