  • 20SEQP47M
20SEQP47M
advertisement
Manufacturer No:
20SEQP47M
HK JDW NO:
590-20SEQP47M
Package:
Radial, Can
Datasheet:
20SEQP47M
Purchasing and Inquiry
20SEQP47M Overview
598mA @ 100kHz ripple current @ high frequency is required in order to power systems.There is a 45mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device.For 29.9mA @ 120Hz to be able to fully perform its function, a ripple current @ Low Frequency needs to be provided.It is important to note that the part has a dissipation factor of 12 %.In order to ensure stable operation, the operating temperature should be -55°C~125°C.
20SEQP47M Features
598mA @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 45mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
20SEQP47M Applications
  • Miniature high Power Supply.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Motherboards
  • Phone chargers
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • LED driver power supplies
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Medical equipment
Step5Bar-code shipping tag
20SEQP47M
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 20SEQP47M.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    OS-CON™, SEQP
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Terminal Pitch
    3.5mm
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    45mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.47mA
  • Ripple Current
    1.89A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    29.9mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    598mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    12 %
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm
  • Length
    7mm