  • 227AVG050MGBJ
227AVG050MGBJ
advertisement
Manufacturer No:
227AVG050MGBJ
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-227AVG050MGBJ
Package:
Radial, Can
Datasheet:
227AVG050MGBJ
Purchasing and Inquiry
227AVG050MGBJ Overview
2.62A @ 100kHz ripple current @ high frequency is required in order to power systems.This electrical device has an ESR (Equivalent Series Resistance) of 28mOhm.There is a need for a ripple current @ Low Frequency on 131mA @ 120Hz so it is able to operate properly.An operating temperature of -55°C~125°C is recommended for stable operation.
227AVG050MGBJ Features
2.62A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 28mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
227AVG050MGBJ Applications
There are a lot of Illinois Capacitor 227AVG050MGBJ applications of aluminum polymer capacitors.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Motherboards
  • Miniature high Power Supply.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Medical equipment
  • LED driver power supplies
  • Phone chargers
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
Step5Bar-code shipping tag
227AVG050MGBJ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Height Seated (Max)
    0.532 13.50mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    AVG
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    28mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current
    131mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    131mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.62A @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    12mm